Разлика помеѓу преработките на „Од другата страна на надежта“

ситна поправка
(нова страница)
 
(ситна поправка)
'''„Од другата страна на надежта“''' ([[фински]]: ''Toivon tuolla puolen'') — финско-германски [[филм]] од 2017 година, во [[режија]] на [[Аки Каурисмаки]] (Aki Kaurismäki), кој е автор и на [[сценарио]]то. Главмите улоги ги играат: [[Шерван Хаџи]] (Sherwan Haji), [[Сакари Куосманен]] (Sakari Kuosmanen), [[Илка Којвула]] (Ilkka Koivula), Јане Хитjајнен (Janne Hyytiäinen) и Нупу Којву (Nuppu Koivu). Филмот има освоено повеќе награди, меѓу кои и „Сребрена мечка“ на [[Берлински филмски фестивал|Берлинскиот филмски фестивал]]. По завршувањето на филмот, Каурисмаки изјавил дека повеќе нема да режира.<ref>[https://raspored.hrt.hr/?mreza=4&datum=2021-07-30 HRT, Druga strana nade, finsko-njemački film (12) (R) (пристапено на 3 јули 2021)]</ref>
 
==Синопсис==