Палеобалкански јазици: Разлика помеѓу преработките

с
Додадена категорија
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Балкански и ерменски јазици на Палеобалкански јазици)
с (Додадена категорија)
 
[[Податотека:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|300px|Дрво на индоевропски јазици.]]
'''Палеобалканските јазици''' се подгрупа на [[индоевропски јазици|индоевропските јазици]]. Во оваа група спаѓаат:
 
 
* [[венетски јазик|венетски]] †
* [[старомакедонски јазик|старомакедонски]] †
* [[тракиски јазик|тракиски]] †
* [[фригиски јазик|фригиски]] †
 
† - мртви јазици, вештачки зачувани во црквата или познати на науката по текстови.
 
[[Категорија:Палеобалкански јазици| ]]
[[Категорија:Мртви јазици во Европа]]