229 (број): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: двеста → двесте (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: двеста → двесте (3))
 
{{Природен број|број=229|македонски=двестадвесте дваесет и девет|реден=двестадвесте дваесет и деветти|делители=|фактор=|римски=CCXXIX|бин=|хекс=|окт=|
околина= [[228 (број)|228]] '''229''' [[230 (број)|230]] }}
 
'''229 (двестадвесте дваесет и девет)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> што следи после бројот [[228 (број)|228]] а претходник на бројот [[230 (број)|230]].
== Наводи ==
{{наводи}}