Торгау: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Знаменитости: Јазично подобрување, replaced: [[Ренесанса → [[ренесанса
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German location → Инфокутија Место во Германија)
с (→‎Знаменитости: Јазично подобрување, replaced: [[Ренесанса → [[ренесанса)
== Знаменитости ==
 
Знаменитости во градот се историскиот дел на градот, обновен по [[Повторно обединување на Германија|повторното обединување на Германија]], пивскиот музеј, споменикот за средбата на руските и американските војници на [[Елба]] и руските воени гробишта. Рано ренесансниот замок Хартенфелс преовладува над градот. Капелата била изградена во 1544 година (проектирана од Никел Громан) и е со мешавина од [[Готска архитектура|готски]] и [[Ренесансаренесанса|ренесансни]] елементи. Била осветена од [[Мартин Лутер]] на 5 октомври 1544 година.
 
== Историја ==