Зборник на Миладиновци: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
<noinclude>{{заштитено-анон}}</noinclude>
'''ЗборникотЗборник на Миладиновци''', насловен како ''Бѫлгарски народни песни'', излегува од печат во [[Загреб]], на [[24 јуни (настани)|24 јуни]] [[1861]] година.<ref>[[:s:Зборник на Миладиновци|Зборник на Миладиновци]]</ref> Македонската наука за литература го избегнува терминот ''Б‘лгарски народни песни'' од причини што со едно интервентно вклучување на 70 бугарски народни песни од страна на менторот на изданието, [[Хрватска|хрватскиот]] бискуп [[Јосип Јурај Штросмајер|Јосип Јурај Штросмаер]] и бугарскиот преродбеник [[Васил Чолаков]], наспроти бројката од шестотини македонски народни песни.
 
== Содржина ==