Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 147 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во 2000 година, Фурније ја започнал својата кошаркарска кариера во екипата на Шарентон.<ref name="charenton">{{cite web| language=fr|website=leparisien.fr|title=BASKET : l'enfant de Charenton va jouer en NBA|author=[[Le Parisien]]|day=28|month=август|year=2012|url=http://www.leparisien.fr/sports/iledefrance/l-enfant-de-charenton-va-jouer-en-nba-28-08-2012-2140227.php}}</ref> Помеѓу 2007 и 2009 година, тој го продолжил својот кошаркарски развој на академијата ИНСЕП, каде што се запознале неговите родители. Потоа тој се приклучил на екипата на [[КК Нантер|Нантер]] која се натпреварувала во [[Кошаркарска лига на Франција Про Б|Про Б лигата]] (втората лига на Франција) во текот на сезоната [[Кошаркарска лига на Франција Про Б 2009-2010|2009-2010]] каде го направил своето деби како професионалец и подоцна бил избран за најдобар млад играч во Про Б првенството.<ref name="charenton" />
 
[[Податотека:Evan Fournier 1.JPG|thumb|left|175px|Фурније во дресот на [[Поатје Баскет 86|Поатје]] во 2010 година.]]
Во 2010 година, тој се приклучил на екипата на [[Поатје Баскет 86|Поатје]] во [[Кошаркарска лига на Франција Про А 2010-2011|најсилната француска кошаркарска лига]] каде што играл во просек 15 минути по натпревар (со учинок од 6,3 поени).<ref>{{Cite web
|url=http://www.lnb.fr/fr/Pro-A/200006/Joueurs/A42303/Evan-Fournier
|title=Evan Fournier - Saison 2010 - 2011