Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 1 година
с
сНема опис на уредувањето
 
===Денвер Нагетс (2012–2014)===
На 28 јуни 2012 година, Фурније бил избран како 20-ти пик на [[НБА драфт 2012|НБА драфтот 2012]] од [[Денвер Нагетс]].<ref>{{Cite web|url=https://www.sbnation.com/nba-draft/2012/6/28/3114314/2012-nba-draft-results-denver-nuggets|title=2012 NBA Draft Results: Evan Fournier Selected By Nuggets With No. 20 Pick|last=Ziller|first=Tom|date=2012-06-29|access-date=2016-07-12}}</ref> OnНа 11 Julyјули 2012, heтој signedпотшишал hisруки rookieдоговор scaleсо contract with the NuggetsНагетс.<ref>{{Cite news|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-sign-first-round-draft-pick-evan-fournier|title=Denver Nuggets sign first-round draft pick Evan Fournier {{!}} Denver Nuggets|work=Denver Nuggets|access-date=2018-02-08|language=en}}</ref> Веднаш по доаѓањето тој се приклучил на екипата на Нагетс која настапила во [[НБА летна лига 2012|НБА летната лига 2012]]. Своето деби во [[НБА сезона 2012-2013|НБА лигата]] го направил на 31 октомври 2012, во натпреварот против [[Филаделфија Севентисиксерс]] со кој Нагетс ја отвориле новата сезона; Фурније забележал 5 поени и една асистенција за околу 10 минути поминати во игра, а неговиот тим го загубил воведниот натпревар со 84-75.<ref>{{cite web|url=https://www.basketball-reference.com/boxscores/201210310PHI.html|title=Denver Nuggets at Philadelphia 76ers Box Score, October 31, 2012|publisher=basketball-reference.com|date=31 октомври 2012|accessdate=26 јули 2021}}</ref> Во текот на првите 73 натпревари на Нагетс во сезоната 2012-2013, Фурније се појавил во само 29 од нив и регистрирал 10 или повеќе поени само еднаш. Тој се појавил во девет последователни натпревари пред крајот на регуларнаиот дел од сезоната, вклучувајќи и ги и последните три во кои бил стартер. За време на овој период пред крајот на сезоната, тој имал просек од 12,3 поени и постигнал 17 или повеќе поени на четири натпревари, вклучувајќи ги и највисоките во дебитантската сезона 24 поени против [[Портланд Трејлблејзерс]] на 14 април 2013 година.<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2013/|title=Evan Fournier 2012-13 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
 
Во јули 2013 година, Фурније повторно се приклучил на Нагетс за [[НБА летна лига 2013|НБА летната лига 2013]].<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-announce-2013-summer-league-roster/#|title=Denver Nuggets announce 2013 Summer League roster {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 30 октомври 2013 година, Нагетс ја искористиле својата опција за трета година според руки договорот на Фурније, продолжувајќи го договорот со играчот до сезоната 2014-2015.<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-exercise-options-faried-fournier|title=Denver Nuggets Exercise Options On Faried, Fournier {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 23 февруари 2014 година, Фурније постигнал дотогаш највисоки во неговата НБА кариера 27 поени против [[Сакраменто Кингс]].<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2014/|title=Evan Fournier 2013-14 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
 
Во јули 2013 година, Фурније повторно се приклучил на Нагетс за [[НБА летна лига 2013|НБА летната лига 2013]].<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-announce-2013-summer-league-roster/#|title=Denver Nuggets announce 2013 Summer League roster {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 30 октомври 2013 година, Нагетс ја искористиле својата опција за трета година според руки договорот на Фурније, продолжувајќи го договорот со играчот до сезоната 2014-2015.<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-exercise-options-faried-fournier|title=Denver Nuggets Exercise Options On Faried, Fournier {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 23 февруари 2014 година, Фурније постигнал дотогаш највисоки во неговата НБА кариера 27 поени против [[Сакраменто Кингс]].<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2014/|title=Evan Fournier 2013-14 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}