Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6.366 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox basketball biography 2 | name = Еван Фурније | fullname = | image = Evan Fournier (50639079941).jpg | image_size = 200px | caption = | position = крило, бек | height = 2,01 м | weight = 93 кг | league = | team = {{Basket Boston Celtics}} | number = 94 | nationality = {{flagsport|FRA}} Фра...)
 
сНема опис на уредувањето
| draft_team = {{Basket Denver Nuggets}}
| career = 2009—
| years = 2009-2010<br/>2010-2012<br/>2012–20142012-2014<br/>2014-2021<br/>2021–2021-<br/>
| teams = {{Basket Nanterre}}<br/>{{Basket Poitiers}}<br/>{{Basket Denver Nuggets}}<br/>{{Basket Orlando Magic}}<br/>{{Basket Boston Celtics}}
| nationalteamyears = 2013–
'''Еван Фурније''' (роден на 29 октомври 1992 година) е [[Франција|француски]] [[кошарка]]р, [[Крило (кошарка)|крило]] на [[Бостон Селтикс]] и [[Машка кошаркарска репрезентација на Франција|француската репрезентација]].
 
==Биографија==
Фурније е роден на 29 октомври 1992, во [[Сен-Морис (Вал-де-Марн)|Сен-Морис]] малото предградие на [[Париз]], од татко французин Франсоа Фурније и мајка [[Алжир|алжирка]] по име Мерием Мокта.<ref name="Panara 2018">{{cite web | last=Panara | first=Marlène | title=Basket-ball : la NBA fait son show à Pretoria ce 4 août | website=Le Point | date=1 Jul 2018 | url=https://www.lepoint.fr/sport/basket-ball-johannesburg-capitale-de-la-nba-en-aout-01-08-2018-2240795_26.php | language=fr | access-date=18 Aug 2020}}</ref> Двајцата негови родители биле професионални џудисти кои се запознале на ИНСЕП академијата.
 
Еван Фурније започнува да игра кошарка на 7 години, а неговиот интерес кон овој спорт уште повеќе се зголемил во 2002 година, благодарение на екипата на [[Сакраменто Кингс сезона 2001-2002|Сакраменто Кингс]]. Откако станал професионалец, Фурније го носел дресот со бројот 10 во повеќето екипи во кои настапувал во чест на тогашната 10-ка на Сакраменто, [[Мајк Биби]].<ref>{{cite web|url=http://grantland.com/features/evan-fournier-not-necessarily-surprising-dearth-foreign-prospects-2012-nba-draft/|title=Is the NBA Done Drafting International Players?|last=Conn|first=Jordan Ritter|work=Grantland.com|date=28 June 2012|access-date=16 March 2016}}</ref>
 
==Клупска кариера==
===Почетоци, Нантер и Поатје===
Во 2000 година, Фурније ја започнал својата кошаркарска кариера во екипата на Шарентон.<ref name="charenton">{{cite web| language=fr|website=leparisien.fr|title=BASKET : l'enfant de Charenton va jouer en NBA|author=[[Le Parisien]]|day=28|month=август|year=2012|url=http://www.leparisien.fr/sports/iledefrance/l-enfant-de-charenton-va-jouer-en-nba-28-08-2012-2140227.php}}</ref> Помеѓу 2007 и 2009 година, тој го продолжил својот кошаркарски развој на академијата ИНСЕП, каде што се запознале неговите родители. Потоа тој се приклучил на екипата на [[КК Нантер|Нантер]] која се натпреварувала во [[Кошаркарска лига на Франција Про Б|Про Б лигата]] (втората лига на Франција) во текот на сезоната [[Кошаркарска лига на Франција Про Б 2009-2010|2009-2010]] каде го направил своето деби како професионалец и подоцна бил избран за најдобар млад играч во Про Б првенството.<ref name="charenton" />
 
Во 2010 година, тој се приклучил на екипата на [[Поатје Баскет 86|Поатје]] во [[Кошаркарска лига на Франција Про А 2010-2011|најсилната француска кошаркарска лига]] каде што играл во просек 15 минути по натпревар (со учинок од 6,3 поени).<ref>{{Cite web
|url=http://www.lnb.fr/fr/Pro-A/200006/Joueurs/A42303/Evan-Fournier
|title=Evan Fournier - Saison 2010 - 2011
|website=lnb.fr
|access-date=22 мај 2011
}}</ref>
 
Во април 2011 година, тој учествувал на [[Nike Hoop Summit]]<ref>{{Cite web|language=en
|url=http://www.usabasketball.com/mens/hoopsummit/world_select_team_roster_annou_2011_03_21.html
|title=World Select Team Roster Announced For 2011 Nike Hoop Summit
|website=usabasketball.com
|date=21 март 2011
|access-date=22 мај 2011
}}</ref> каде бил избран во почетната петорка. Американската селекција победила, а Фурније забележал „просечна“ партија и го завршил натпреварот со 6 поени и 6 скокови.<ref>{{Cite web
|url=http://www.basketusa.com/news/62925/hoop-summit-victoire-des-etats-unis-malgre-un-enorme-bismack-biyombo/
|titlee=Hoop Summit : victoire des États-Unis malgré un énorme Bismack Biyombo
|website=basketusa.com
|date=10 април 2011
}}</ref>.
 
Во јануари 2012 година, Фурније за прв пат бил избран во „идеалната петорка“ на [[Кошаркарска лига на Франција Про А 2011-2012|Про А]] благодарение на неговите решавачки 16 поени, 6 скока и 7 асистенции (23 валоризација) против [[Елан Берне По Лак Ортез]].<ref name="J15">{{Cite web
|url=http://www.lnb.fr/fr/Accueil/100003/Article/11831/Cinq-ideal-J15-Evan-Fournier-decisif
|title=Cinq idéal - J15 : Evan Fournier décisif
|website=Ligue nationale de basket-ball
|date=23 јануари 2012
}}</ref> Тој продолжил со добрите игри и во март истата година бил избран за играч на месецот во Про А лигата.<ref name="JdM">{{Cite web
|url=https://www.lequipe.fr/Basket/Actualites/Fournier-elu-joueur-du-mois/276945
|title=Fournier élu joueur du mois
|publisher=[[L'Équipe]]
|date=13 април 2012
}}</ref> Конечно, во мај по завршувањето на сезоната 2011-2012, тој ги добил наградите за играч кој најмногу напредувал, како и за најдобар млад кошаркар во Про А.<ref>{{Cite web|url=http://www.lnb.fr/fr/Accueil/100003/Article/13460/Soiree-des-Trophees-Le-palmares-2012|title=Soirée des Trophées : Le palmarès 2012|publisher=LNB|date=19 мај 2012}}</ref>.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Фурније, Еван}}