Кошарка на Летните олимписки игри 2020 (мажи): Разлика помеѓу преработките

→‎Група А: резултати
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(→‎Група А: резултати)
|Година = 2021
|Час = 10:00
|Коло = '''1. коло'''
|Екипа 1 = {{bk-rt|IRN}}
|Екипа 2 = {{bk|CZE}}
|Резултат 1 = 78
|Резултат 2 = 84
|Четвртини = 19-25, 30-36, 46-57
|Извештај = http://www.fiba.basketball/olympics/men/2020/game/2507/Iran-Czech-Republic
|Град = Саитама
|Стадион = [[Саитама Супер Арена]]
|Гледачи = 0
|Поени 1 = [[Мохамад Џамшиди|Џамшиди]] 16
|Асистенции 1 = [[Мохамад Џамшиди|Џамшиди]] {{0}}7
|Скокови 1 = [[Хамед Хадади|Хадади]] 10
|Поени 2 = 16 [[Патрик Ауда|Ауда]]
|Асистенции 2 = {{0}}8 [[Томаш Саторански|Саторански]]
|Скокови 2 = {{0}}8 [[Ондржеј Балвин|Балвин]], [[Томаш Саторански|Саторански]]
|Скокови 2 =
|Позадина =
}}
|Година = 2021
|Час = 21:00
|Коло = '''1. коло'''
|Екипа 1 = {{bk-rt|FRA}}
|Екипа 2 = {{bk|USA}}
|Резултат 1 = 83
|Резултат 2 = 76
|Четвртини = 15-22, 37-45, 62-56
|Извештај = http://www.fiba.basketball/olympics/men/2020/game/2507/France-USA
|Град = Саитама
|Стадион = [[Саитама Супер Арена]]
|Гледачи = 0
|Поени 1 = [[Еван Фурније|Фурније]] 28
|Асистенции 1 = [[Никола Батум|Батум]], [[Нандо де Коло|де Коло]] {{0}}5
|Скокови 1 = [[Руди Гобер|Гобер]] {{0}}9
|Поени 2 = 18 [[Џру Холидеј|Холидеј]]
|Асистенции 2 = 4{{0}} [[Дрејмонд Грин|Грин]], [[Џру Холидеј|Холидеј]]
|Скокови 2 = 10 [[Бам Адебајо|Адебајо]]
|Позадина =
}}