Црква на сите светители (Печерски реон - Киев): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Киево-печерс → Киевско-печерс (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Киево-печерс → Киевско-печерс (2))
 
| website =
}}
'''Црквата на сите светители ''' ([[украински]]: ''Церква Всіх Святих'') е црква која се наоѓа во [[КиевоКиевско-печерската лавра]] во [[Киев]], [[Украина]].
 
Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 1696 до 1698 година во стил на барок.
{{црква-никулец}}
{{Цркви во Киев}}
{{КиевоКиевско-печерска лавра}}
 
[[Категорија:Киевско-печерска лавра]]