Печурка: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Циклус на развиток: Јазична исправка, replaced: окасно → одоцна
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Циклус на развиток: Правописна исправка, replaced: келиј → ќелиј, келии → ќелии)
с (→‎Циклус на развиток: Јазична исправка, replaced: окасно → одоцна)
 
== Циклус на развиток ==
Циклусот на развивање почнува тако што се сокриваат две спори, од кои секоја содржи половина наследнен материјал. Со самото сокривање на семето се ствара [[хифа]], кончаста ќелија која го образува мицелијумот кој продира во хранливата подлога. Без обзир на начинот на настанувањето на плодоното тело ([[карпофор]]от) секогаш доаѓа до спојување на две комплетни кончиња. Кодот ''-{[[Basidiomycota]]}-'' налик на шешир се листови прекриени со [[базидија]], односно ќелии кои имаат четири остри продолжетоци ([[стеригма]]). Секој од нив носи на врвот една [[базидиоспора]] која покасноподоцна со криењето ќе даде нов мицелијум. Печурките произведуваат голем број на спори. На пример пречникот на печурката 10 -{cm}- за шест дена може да створи околу 16 милиони спори. Спорите се разнесуваат на различни начини; со помош на дождовни капки, ветер или [[животни]].<ref name="природа"/>
 
==Печурката како тема во популарната музика==