Александар I (Русија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: окасно → одоцна (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: окасно → одоцна (2))
| починал-место=[[Таганрог]], [[Русија]]
}}
'''Александар I Павлович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Александр I Павлович'') бил [[император]] на [[Русија]] во периодот од [[1801]] до [[1825]] од династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. ПокасноПодоцна му биле додадени и титулите [[кнез]] на [[Финска]] и [[цар]] на [[Полска]].
Александар Павлович бил син на големиот кнез [[Павле I (Русија)|Павле Петрович]] (покасноподоцна попознат како император Павле I) и [[Марија Фјодоровна]]. Тој ја наследил власта по атентатот извршен врз неговиот татко, и со [[Русија]] раководил во времето на борбите со [[Наполеон Бонапарт]]. Александар I лично учествувал на Виенскиот конгрес во [[1815]] година и станал прв цар на новосоздадената уставна монархија [[Полска]].
 
{{Русија-политичар-никулец}}