Разлика помеѓу преработките на „Мостот за Терабитија (филм од 2007)“

Мало
с (Бот Додава: id:Bridge to Terabithia (film 2007))
(Мало)
| imdb_id = 0398808
}}
'''''Мостот за Терабитиа''''' е [[2007 во филм|филм од 2007]] режиран од [[Габор Ксупо]] (ко-основач на [[Klasky-Csupo]]) за [[Walt Disney Pictures]] и [[Walden Media]], базиран на [[роман]]от на [[Кетрин Петерсон]], [[Мостот за Терабитиа (роман)|со истото име]]. Филмот беше издаден [[16 февруари]], [[2007]] во [[САД]] и [[Канада]] и [[16 јуни]], [[2007]] во [[Нов Зеланд]]. иФилмот беше втор на бокс офисот во САД и Канада за време на првиот викенд на прикажување. Беше рангиран [[Американска филмска асоцијација-систем на рангирањена филмови|PG]] поради тематските елементи вклучувајќи го малтретирањето на училиште.
 
== Синопсис ==
 
Дванаесет годишно момче по име Џеси „Џес“ Аронс ([[Џош Хатчерсон]]) е одличенмирно уметник.момче Тојкое еима момчепрекрасни воуметнички основновештини. училиште коеЏес живее во големо семејство кое е во финансиска криза. Дванаесет годишната Лесли Бурк ([[АнаСофајаАнаСофија Роб]]) е новото девојче во училиштето кое има потешкотии наоѓајќи пријатели но и покрај тоа сепак е полна со радост и среќа и има бујна фантазија. Таа се пријавува на една училишна трка на која победува покрај тоа што и нагласуваат дека е трка само за момчиња. На почетокот, Џес е доста повреден поради ова и несака да има ништо со Лесли, но упорноста на Лесли да го запознае подоцна се исплатува и брзо по тоа двајцата стануваат многу блиски пријатели. Нивното пријателство започнува кога Лесли му понудува мастика на Џес и тој прифаќа. Џес и ја доверувапокажува тајнатасвојата дека има дарбаљубов кон уметноста на Лесли и таа се воодушевува. Заедно влегуваат во шумата, каде наоѓаат едно цврсто јаже со кое ја поминуваат реката и на другата страна наоѓаат напуштена куќичка на дрво. Тука, двајцата измислуваат еден свет кој го нарекуваат Терабитиа и тој оживува како што тие си замислуваат дека тој изгледа.
'''''Мостот за Терабитиа''''' е [[2007 во филм|филм од 2007]] режиран од [[Габор Ксупо]] (ко-основач на [[Klasky-Csupo]]) за [[Walt Disney Pictures]] и [[Walden Media]], базиран на [[роман]]от на [[Кетрин Петерсон]], [[Мостот за Терабитиа (роман)|со истото име]]. Филмот беше издаден [[16 февруари]], [[2007]] во [[САД]] и [[Канада]] и [[16 јуни]], [[2007]] во [[Нов Зеланд]] и беше втор на бокс офисот во САД и Канада за време на првиот викенд на прикажување. Беше рангиран [[Американска филмска асоцијација-систем на рангирањена филмови|PG]] поради тематските елементи вклучувајќи го малтретирањето на училиште.
 
== Синопсис ==
Дванаесет годишно момче по име Џеси „Џес“ Аронс ([[Џош Хатчерсон]]) е одличен уметник. Тој е момче во основно училиште кое живее во семејство кое е во финансиска криза. Дванаесет годишната Лесли Бурк ([[АнаСофаја Роб]]) е новото девојче во училиштето кое има потешкотии наоѓајќи пријатели но и покрај тоа сепак е полна со радост и среќа и има бујна фантазија. Таа се пријавува на една училишна трка на која победува покрај тоа што и нагласуваат дека е трка само за момчиња. На почетокот, Џес е доста повреден поради ова и несака да има ништо со Лесли, но упорноста на Лесли да го запознае подоцна се исплатува и брзо по тоа двајцата стануваат многу блиски пријатели. Нивното пријателство започнува кога Лесли му понудува мастика на Џес и тој прифаќа. Џес и ја доверува тајната дека има дарба кон уметноста на Лесли. Заедно влегуваат во шумата, каде наоѓаат едно цврсто јаже со кое ја поминуваат реката и на другата страна наоѓаат напуштена куќичка на дрво. Тука, двајцата измислуваат еден свет кој го нарекуваат Терабитиа и тој оживува како што тие си замислуваат дека тој изгледа.
Назад во „реалниот“ свет, двајцата патат од лоши деца на училиште. Лесли му дава на Џес неочекуван роденденски подарок, комплет боици за цртање и тој и дава куче на Лесли (Принц Териен) за возврат. На следното патување за Терабитиа јасно се покажува дека нивото на водата се зголемило или пак јажето се подискинало бидејќи кога ја преминуваат реката јасно се гледа дека нозете ја допираат водата.