Разлика помеѓу преработките на „Шрек“

Додадени 188 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWPMK #WPWP
(#WPWPMK #WPWP)
| imdb_id = 0126029
}}
[[Податотека:Shrek & Fiona like their subjects.jpg|алт=Шрек и Фиона со обожавателите|мини|Шрек и Фиона со обожавателите]]
 
'''Шрек''' ({{Lang-en|Shrek}}) е американски [[анимиран филм]], продуциран од страна на Дрим Воркс, а во [[режија]] на [[Ендрју Адамсон]] и [[Вики Џенсон]]. „Шрек“ е првиот [[филм]] кој добил „[[Оскар]]“ за најдобар анимиран филм - категорија која првпат била воведена во [[2001]] година. Филмот бил премиерно прикажан во [[кино]]-салите на [[18 мај]] [[2001]] година, а бил реализиран на [[ДВД]] и на [[ВХС]] на [[1 ноември]] [[2001]] година.
 
1.231

уредување