Разлика помеѓу преработките на „Класна борба“

Додадени 174 бајти ,  пред 4 месеци
#WPWPMK
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(#WPWPMK)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:IWW demonstration NY 1914.jpg|мини|Демонстрација на работниците во Њујорк на 11 април 1914 година]]
'''Класната борба''' е борба помеѓу [[општествена класа|општествените класи]] кои го сочинуваат едно [[општество]]. Во основата на концептот лежи тезата дека општеството е поделено на класи (теза која не ја прифаќаат сите) и дека помеѓу класите може да постои [[класна соработка]] или класна борба. Застапниците на класната борба, ([[комунизам|комунистите]], [[анархизам|анархистите]] и радикалните [[социјализам|социјалисти]]) инсистираат на тврдењето дека класната соработка, во најмала рака долгорочно, е во корист само на експлоататорската класа и дека всушност експлоататорската класа, иако го прикрива тој факт, сепак води класна борба против експлоатираната класа. Поради тоа, застапниците на класната борба инсистираат на потребата и експлоатираната класа да води класна борба против своите експлоататори.
 
1.521

уредување