Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Географија: Правописна исправка, replaced: Пејсаж → Пејзаж
Ред 40:
 
==Географија==
[[Image:LandoEclusier-vauxVaux (Somme), belvédère de Vaux.jpg|thumb|300px|left|Пејзаж во Пикардија]]
Пикардија се протега од долгите песочни брегови на устието на [[Сома (река)|Сома]] на запад до пространите шуми и пасишта на исток и надолу кон замоците на Шантији или Пјерфон близу до париското подрачје и на југ сè до виноградите на границата со Шампања (''Champagne picarde'').
Регионот се состои од 4 департмани:
25

уредувања