Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Ахајско кнежевство → Ахајско Кнежевство (2), Ахајското кнежевство → Ахајското Кнежевство (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Латинската империја → Латинското Царство)
с (Правописна исправка, replaced: Ахајско кнежевство → Ахајско Кнежевство (2), Ахајското кнежевство → Ахајското Кнежевство (3))
{{Infobox Former Country
|native_name = Πριγκιπάτον Αχαΐας
|conventional_long_name = Ахајско кнежевствоКнежевство
|common_name = Ахаја
|
|capital = [[Андравида]] (1205-1249) <br>[[Мистра]] (1249-1261)
|image_coat = Armoiries Achaïe.svg
|symbol_type = Грб на Ахајското кнежевствоКнежевство
|common_languages = [[француски]], <br> [[грчки]]
|religion = [[Римокатоличка]],<br>[[Православна]]
}}
 
'''Ахајското кнежевствоКнежевство''' била една од „[[Латински држави|латинските држави]]“ кои биле создадени на просториите на поранешна [[Византија]] по [[Опсада на Цариград (1204)|преземањето на Цариград]] од страна на крстоносците во [[1204]] година.
[[Податотека:Armoiries Achaïe.svg|мини|50|десно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала сè до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].
 
== Владетели на Ахајското кнежевствоКнежевство ==
 
* [[Вилијам I Шамплит]] ([[1205]]—[[1209]])
[[Категорија:Поранешни држави на Балканот]]
[[Категорија:Поранешни кнежевства]]
[[Категорија:Ахајско кнежевствоКнежевство| ]]