Голема турска војна: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Полско-литванска унија → Полско-литванска Државна Заедница, Полско-литванската унија → Полско-литванската
с (→‎Опсада на Виена (1683): Правописна исправка, replaced: едход → етход)
с (Правописна исправка, replaced: Полско-литванска унија → Полско-литванска Државна Заедница, Полско-литванската унија → Полско-литванската)
* {{знамеикона|Russia}} [[Царство Русија]]
* [[File:Flag of the Cossack Hetmanat.svg|22x20px|alt=|link=]] [[Козаци]]
* [[File:Union Sachsen-Polen-Litauen.png|22x20px|alt=|link=]] [[Полско-литванска унијаДржавна Заедница]]
* {{знаме|Republic of Venice}}
* [[File:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|23px]] [[Кралство Унгарија (1538–1867)|Унгарија]]
== Позадина ==
 
По бунтот на [[Богдан Хмелницки]] и присоединувањето на источните делови од Украина кон Царство Русија, дел од Козаците сакале од остатокот од украинската територија да го поврзат со Османлиското Царство. Мехмед IV знаел дека Полско-литванската унијаДржавна Заедница е соочена со внетрешни проблеми па го нападнал пограничниот град [[Каменец Подолски]]. По две недели следувало зазимање на градот. Полската армија била премногу мала за да се спротистави на османлиската инвазија. По три месеци Полјаците биле принудени да потпишат договор според кој го предале градот и се обврзале да му оддадат почит на султанот.
 
Кога веста за поразот и потпишувањето на договорот стигнала во Варшава, [[Јан III Собиески]] одбил да плаќа данок на Османлиите и тргнал во поход по кое ја добил [[Битка кај Хотин (1673)|Битката кај Хотин]]. Истата година Јан III Собиески станал крал на Полска. Во следните години се воделе повеќе војни со Османлиите, но истите немале голем успех. Во 1676 година бил потпишан договор според кој Османлиите повторно ја вратиле контролата над Каменец Подолски. Овој напад довел и до започнување на Руско-турските војни.