Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар (2)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: = Православие → = православие)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар (2))
'''Игнатиј I Цариградски''' ({{роден на|||799}} во {{роден во|Цариград|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[Вселеснки патријарх]] во периодот од [[847]]–[[858]] и [[867]]–[[877]] година.
 
Игнатиј бил син на императоротцарот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I Цариградски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императоротцарот, [[Фотиј I Цариградски|Фотиј I]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј I|Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил [[877]] година<ref>{{Наведена мрежна страница|title=Свети Игнатиј, патријарх Цариградски|url=http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1958|accessdate=6 февруари 2011|language=Македонски}}</ref>.
 
== Наводи ==