Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

Одземени 48 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Царица: Јазично подобрување, replaced: император → цар (3), Император → Цар
с (Јазично подобрување, replaced: императорот → царот (3))
с (→‎Царица: Јазично подобрување, replaced: император → цар (3), Император → Цар)
 
== Царица ==
 
Грегорија била свршена за императорцар [[Константин III Ираклиј]], единствен син на царот Ираклиј и неговата сопруга [[Фабија Евдокија]]. Константин бил соимператорсоцар на својот татко од [[22 јануари]] [[613]] година.
 
Бракот меѓу Грегорија и Константин III бил склучен околу 629-630 година. Во тоа време младоженецот имал седумнаесет години. Веројатно Грегорија била на речиси иста возраст. За свадбата таа пристигнала во [[Цариград]] од Западен Пентаполис во провинцијата Киренајка, територии кои биле под контрола на нејзиниот татко. По брачната церемонија таа станала мала царицата, втора во хиерархијата по царицата [[Мартина]] (втората сопруга на Ираклиј).
 
ИмператорЦар Ираклиј починал на [[11 февруари]] [[641]] година, а престолот бил наследен од Константин III, кој владеел како виш императорцар заедно со полубратот Ираклион. Константин III сепак починал од туберкулоза помеѓу април и мај истата година. Во септември Ираклион бил соборен од власт и бил заменет од синот на Грегорија, [[Констанс II Ираклиј]]. Не е познато сепак каква улога извршила таа за време на владеењето на нејзиниот син<<ref name=Garland>[http://www.roman-emperors.org/gegoria.htm Lynda Garland, "Gregoria, Wife of Heraclius Constantine]</ref>.
 
== Деца ==