Бјеловар: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: императорка → царица
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: императорка → царица)
'''Бјеловар''' ({{lang-hr|Bjelovar}}) — град во централна [[Хрватска]]. Бјеловар претставува административен центар на [[Бјеловарско-билогорска жупанија|Бјеловарско-билогорската жупанија]]. На пописот спроведен во 2011 година, во Бјеловар живееле 40.276 жители, од кои 91,25% биле [[хрвати]].<ref>[http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup07.html Попис спроведен во Хрватска, 2011 година.]</ref>
 
Бјеловар бил за првпат бил спомнат во 1413 година, а станал град во 1756 година, кога била изградена тврдина од страна на [[Хабсбуршка монархија|хабсбуршката]] императоркацарица [[Марија Тереза]], со што тој е едне од најмладите градови во Хрватска.<ref name="ReferenceA">''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref> Главната улога на градот била одбрана на централна Хрватска против [[Отоманско Царство|отоманските]] инвазии. Бјеловар по војните бил прогласен за слободен кралски град, од страна на [[Бан (титула)|банот]] [[Иван Мажураниќ]] во 1874.
 
==Спорт==