Разлика помеѓу преработките на „Зоја Зауцена“

Одземени 12 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: императорот → царот
с (Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: императорот → царот)
Првично Зоја била омажена за истакнатиот византиски великодостојник Теодор Гунијацис. По неговата смрт (според некои податоци, сопругот бил отруен по наредба на царот) Зоја станала љубовница на [[Лав VI Мудриот]], кој во тоа време бил оженет за [[Теофана (сопруга на Лав VI)|Теофана]]. Во [[893]] година царицата Теофана се повлекла во [[манастир]], а нејзиното место во дворот било зафатено од Зоја. Сепак нема сигурни податоци за статусот на Зоја Зауцена во периодот 893 - 897 година.
 
Според Симеон Метафраст, бракот на Лав VI и Теофана бил поништен наскоро по повлекувањето во манастирот, а една година подоцна императоротцарот се оженил за Зоја. Според [[Теофан Исповедник]] првиот брак на Лав VI не бил поништен поради што односот на царот и Зоја долго време бил незаконски. Теофан наведува дека Зоја и Лав VI се венчале во [[897]] година, по смртта на Теофана. Но и двајцата историчари се категорични дека по по омажувањето за импераорот, Зоја Зауцена ја добила само титулата августа.
 
Зоја му родила на Лав VI две ќерки: