Трибали: Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: римски император → римски цар, императорот → царот
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: римски император → римски цар, императорот → царот)
 
Илирските племиња Дардани се населиле југозападно од Трибалите. Меѓутоа, тракијските топоними биле зачувани од романизација.
За времето на Клавдиј Птоломеј, нивната територија е ограничена помеѓу реките Цибрица и Вит во денешна Бугарија.
Додека Тибериј бил римски императорцар, Трибалија е споменета во провинцијата Мизија, а императоротцарот Максимин Тракс, бил командант на "бригада Трибали". Името последен пат се појавува во едно писмо, за време на владеењето на имерпаторот Диоклецијан.
Трибалите чести биле опишувани како диви и воинствени луѓе (Изократ), а во делата на комедиографот Аристофан, Трибалите се исмејувани како нецивилизрани варвари.
Во Средниот Век,терминот Трибали, Византијците го користеле за именување на Србите.