Разлика помеѓу преработките на „Амијан Марцелин“

Одземени 12 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Животопис: Јазично подобрување, replaced: императорот → царот
с (Јазична исправка, replaced: =Поврзани статии= → =Поврзано=)
с (→‎Животопис: Јазично подобрување, replaced: императорот → царот)
 
За Амијан не се знае многу иако одреден број информации може да се извлечат од неговото дело. Тој е роден околу 330 во [[Антиохија]] во Сирија<ref>Барем така велат класичарите. Тимоти Д. Барнс (Timothy D. Barnes, ''Ammianus Marcellinus and the Representation of Historical Reality'', Ithaca, [[1998]]), вели дека Амијан долго време живеел во Антиохија но дека не е роден таму.</ref>, еден од најзначајните градови на Империјата. Веројатно потекнува од богато грчко семејство и се чини дека имал добри познавања на грчката и латинската книжевност. На околу дваесет години, служел во римската армија како ''[[протектор доместикус]]'' : требал да го придружува и лично да го штити неговиот претпоставен ''[[магистер милитум]]'' [[Урсицин (римски генерал)|Урсицин]].
 
Амијан учествувал во деликатни мисии во Галија (356-357) и на персиската граница. После поразот на [[Амида]], [[Урсицин (римски генерал)|Урсицин]] бил разрешен и воената кариера на Амијан привремено била прекината. Тој дефинитивно ја напуштил војската по смртта на императоротцарот [[Јулијан Отпадник|Јулијан]] на 26 јуни [[363]], во тек на некоја битка против Персијците.
 
Токму топгаш ја започнал својата книжевна кариера. Откако поминал низ [[Антиохија]] или низ [[Тракија]], се доселил во Рим после 375. Делото ''Res gestæ'' го пишувал дваесет години, од 375 до 395.