Западносибирска Низина: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Геологија: Правописна исправка, replaced: било каква → каква било
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎Геологија: Правописна исправка, replaced: било каква → каква било)
Во јужниот дел на низината виреат богати [[тревиште|тревишта]] поради отсуството на [[траен мраз]]. Оваа растителност потекнува од продолжетокот на Казашката Степа, но речиси сета е отстранета до почетокот на XXI век.
 
Напролет големи површини се поплавуваат, а [[мочуриште|мочуриштата]] оневозможуваат било каква било обработка на земјата. Најзначајни реки во Западносибирската Низина [[Об]], [[Иртиш]] и [[Енисеј]]. Има многу езера и големи бари, како и големи резерви на [[нафта]] и [[земен гас]].<ref name="columbia"/>
 
== Поврзано ==