Разлика помеѓу преработките на „Чалкучимак“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: подржув → поддржув
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: подржув → поддржув)
[[Податотека:Challco Chima.jpg|thumb|right|300px|Чалкучимак, генерал]]
 
'''Чалкучимак''' (роден во [[15 век]], умрел во [[Кахамарка, Перу]] во [[1533]]) бил еден од главните [[Инка]] генерали заедно со [[Кискис]] и [[Румињахуи]] кои го подржувалеподдржувале [[Атахуалпа]]. За Атахуалпа, Чалкучимак победил во пет битки против шпанските окупатори.
 
Чалкучимак е роден во [[Кито]]. За време на граѓанската војна во [[Тавантинсују]], тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на [[Хуаскар]] за време на [[битката на Чимборазо]]. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, [[Аток]] кој подоцна и го убил. Во април [[1532]] година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на [[битката на Кипаипан]].