Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: подржув → поддржув (2)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: подржув → поддржув (2))
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата поддршка што во тоа време ѝ ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.
 
Граѓанската војна главно се водела помеѓу вооружените сили на грчката влада подржуванаподдржувана од страна на [[САД]] и [[Велика Британија]] од една страна, и грчките комунисти и членовите на најголемата во тоа време антинацистичка организација ([[ЕЛАС]]), поддржувана од самата [[Комунистичка партија на Грција]].
 
Првата фаза од граѓанската војна се одвивала помеѓу [[1942]] и [[1944]] година. Левите и десните ориентации на партиите се спротивставувале помеѓу себеси, кое доведувало и до братоубиствена војна. Втората фаза која започнала во [[1944]] година, социјалистите кои контролирале голем дел од територијата на [[Грција]], се спротивставиле на грчката влада која дотогаш била во бегство, надвор од [[Грција]], поточно во [[Каиро]]. Третата фаза која започнала и завршила во [[1946]], била избрана десно ориентираната влада, под доста напрегнати услови, борејќи се против вооружаните територии на [[комунизам|комунистите]]. КПГ останала како легална сè до [[1948]] година, кога и била забранета од страна на [[Атина]].
 
Поразот на [[комунизам|комунистите]] во Граѓанската војна во Грција, подржуваниподдржувани од [[Југославија]] и [[Албанија]], довело до пристапување на [[Грција]] во [[НАТО]] и зацврстување на влијанието на [[САД]] во [[Егејско Море]] до самиот крај на [[Студена војна|Студената војна]].
 
== Позадина ==