Разлика помеѓу преработките на „Чернобил“

Додадени 186 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: -тиот век → век)
(#WPWPMK #WPWP)
 
'''Чернобил''' ({{lang-uk|Чорнобиль}}, {{lang-ru|Чернобыль}}) е мал град во северна [[Украина]] во [[Киев]]ската област близу до границата со [[Белорусија]]. Градот првпат се споменува во повелба од 1193 година опишан како ловечка колиба на кнезот Ростиславич. Во 13. век имал статус на кралско село на [[Војводството Литванија]]. Селото му било доделено како посед на Филон Кмита, капетан во кралската коњица во 1566. Целата провинција била преземена од [[Кралството Полска]] во 1569, а потоа анектирана од [[Руската Империја]] во 1793. До 20 век Чернобил бил населен од украински и полски селани и голема еврејска заедница.
[[Податотека:ChernobylMIR.jpg|мини|Околината на Чернобил, снимено од Руската орбитална станица МИР 1997 година]]
 
Во 1986. година сите тогашни 14.000 жители биле евакуирани поради високите нивоа на [[радијација]] предизвикани од експлозијата во Нуклеарната централа Чернобил, која се наоѓа на 14,5км на север од градот. Иако централата е наречена по Чернобил, тој не бил живеалиште на вработените во централата. Повеќето вработени во централата живееле во блискиот град [[Припјат]] кој бил изграден токму за таа намена.
 
1.425

уредувања