Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Нагледно уредување
}}
 
'''Подласко Војводство''' ({{lang-pl|województwo podlaskie}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во североисточнаСевероисточна [[Полска]]. Се граничи со [[Мазовско Војводство|Мазовското Војводство]] на запад, [[Варминско-мазурско Војводство|Варминско-мазурското]] на северозапад и [[Лублинско Војводство|Лублинското]] на југ. На исток се [[Гродненска област|Гродненската]] и [[Брестовска област|Брестовската област]] во Белорусија, на североисток се [[Алитушки Округ|Алитушкиот]] и [[Маријамполски Округ|Маријамполскиот]] округ во Литванија, а на север е [[Калининградска област|Калининградската област]], која е ексклава на [[Русија]]. Војводството е наречено по историската област [[Подласје]] (Подлаше). Во 2014 г. војводството имало 1.193.348 жители на површина од {{км2|20.180}}.
 
Главен град е [[Бјалисток]]. Војводството е создадено на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година, а сочинето е од дотогашните војводства Бјалисточко и Ломжанско, како и источната половина од Сувалското Војводство.