Разлика помеѓу преработките на „Данте Алигиери“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
 
}}
[[Податотека:Cesare Saccaggi - Incipit Vita Nova - Dante, 1903.jpg|алт=Данте и Беатриче во градината, 1903 година, од италијанскиот сликар Чезаре Сакаги|мини|355x355пкс|Данте и Беатриче во градината, 1903 година, од италијанскиот сликар Чезаре Сакаги]]
'''Данте Алигиери''' ({{lang-it|Dante Alighieri}}) ([[1265]] — 13/14 септември [[1321]]) е [[италија]]нски поет, еден од најголемите ликови во светската [[литература]], славен поради неговите длабоки верски видувања и неговата длабока интелектуалност.<ref>''Poetika humanizma i renesanse''. Beograd: Prosveta, 1963, стр. 35.</ref> Неговата „[[Божествена комедија]]“ е најзначајното книжевно дело на [[Среден век|средновековниот]] период и основа на современиот [[италијански јазик]].
 
== Животопис ==