Голема бела ајкула: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: re-categorisation per CFD, replaced: ) е → ) —
с (→‎Белите ајкули во заробеништво: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора)
с (→‎top: re-categorisation per CFD, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''ГолематаГолема бела ајкула''' ([[лат.]] '''''Carcharodon carcharias''''') е единствен вид од родот ''Carcharodon'' од фамилијата ''[[Lamnidae]]''. Carcharodon carcharias или бела ајкула, може да се најде во сите поголеми океани. Големата бела ајкула е позната по нејзината големина, може да достигне до 6 метри големина и 2,268 кг тежина. Белата ајкула најверојатно е најголемиот сегашен рибен предатор и една од примарните предатори од видот marine mammals. Единствен преживеан тип од родот Carcharodon.
Најдобро продаваната новела и подоцна бестселерот од Steven Spielberg ја опижува белата ајкула како “див човекојадец”. Во реалноста, луѓето не се посакуван плен на големата бела ајкула.