Дискус: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
Ina pet (разговор | придонеси)
#WPWP #WPWPMK
с →‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Blue Discus.jpg|мини|''Symphysodon aequifasciatus'']]
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' [[риба]], чудни [[циклид]]и што потекнуваат од басенот на реката [[Амазон]]. Препознати се два вида, обата спаѓаат под ''Symphysodon'' ([[црвен дискус]]) или вообичаен дискус (''Symphysodon discus'') и [[Син дискус|синиот дискус]] (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни [[хибрид]]ни потомци. Прецизниот број на подвидови не е познат сѐ уште. Дискусите се во најблиска врска со [[Херој (риба)|хероите]].
 
Најпрепознатлива карактеристика на дискусот е неготово сплоснато тело. Компресирано е од страните во форма на чинија. И покрај тоа што шарите варираат, најчесто имаат истакнати бои во зелено, црвено, кафено, и сино. Висината и должината на возрасна единка се некаде околу 20 до 25  cm.
 
Втората типична карактеристика на дискусот е неговата грижа за [[Ларва|ларвите]]. Како и кај сите циклиди, родителите се грижат за младите, но дискусот има уникатен начин: родителите лачат секрети низ нивното тело, од кои ларвите се хранат првите неколку дена. Може да се забележи како младите "јадат" од телото на нивните родители.