Ӱ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 53 бајти ,  пред 14 години
с
Image:Cyrillic letter U with Diaeresis.svg
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Додава: de, en, fi, it, ja, ru, zh
с Image:Cyrillic letter U with Diaeresis.svg
Ред 1:
{{Cyrillic alphabet navbox|
Heading=Кирилична буква Ӱ|
Image=[[Image:Cyrillic letter U with Diaeresis.svg|100px]]|
Image=|
}}
 
'''Буквата Ӱ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[хакаски јазик]] [[мариски јазик]] [[алтајски јазик]] и [[хантиски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква У со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /y/ .
{{никулец}}
725

уредувања