Тисеранов параметар: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Сродни поими: Јазично подобрување, replaced: пертурбиран → растроен
с (Јазично подобрување, replaced: пертурбација → растројување (2), пертурбации → растројувања, њате → њата)
с (→‎Сродни поими: Јазично подобрување, replaced: пертурбиран → растроен)
== Сродни поими ==
 
Параметарот се изведува од една од таканаречените [[Шарл-Ежен Делоне|Делонееви]] стандардни променливи, со кои се изучува пертурбиранатарастроената [[Хамилтонова механика|Хамилтонова]] во еден [[проблем на три тела|трителесен систем]]. Занамарувајќи ги вишите поими на растројување, запазена е следнава вредност:
 
:<math> \sqrt{a (1-e^2)} \cos i</math>