Чеченски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 10 месеци
Changed romance script written macedonian word "jazik" to official cyrillic "jазик"
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
(Changed romance script written macedonian word "jazik" to official cyrillic "jазик")
|мапа=
}}
'''Чеченски jazikjазик''' (Нохчийн мотт / Noxçiyn mott; средновековен чеченски: نوًچین موت) — јазик што го зборуваат [[Чеченци]]те во [[Чеченија]], [[Русија]].
 
== Гласови ==
1

уредување