Хоџкинов лимфом: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: clean up and re-categorisation per CFD, replaced: ризик фактор → ризичен фактор, зичен фактори → зични фактори
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), семејствор → семеј (2))
с (→‎top: clean up and re-categorisation per CFD, replaced: ризик фактор → ризичен фактор, зичен фактори → зични фактори)
 
 
<!-- Причинители и дијагноза -->
Околу половината од случаите на Хоџкинов лимфом настанале поради [[Епштајн–Бар вирус]]от (EBV).<ref name=WCR2014Cp2>{{Наведена книга |title= World Cancer Report 2014 |date=2014 |publisher= World Health Organization |isbn= 928320429-8 |pages= Chapter 2.4}}</ref> Други ризикризични фактори се семејната историја и [[ХИВ/СИДА]].<ref name=WCR2014Cp2/>
 
<!-- Епидемиологија и историја -->