Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство, семејствор → семеј
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство, семејствор → семеј)
| reign = 1388–1419
| predecessor = [[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]]
| successor = [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]]
| noble family = [[Аскани]]
| father = [[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]]
По смртта на неговиот татко, тој го презел во [[1388]] година управувањето на Саксонија-Витенберг. Долги години Рудолф III бил во конфликт со архиепископот на [[Магдебург]].
 
Во [[1419]] година царот [[Сигизмунд (цар на Свето Римско Царство)|Сигизмунд]] го испратил во [[Бохемија]] да го задуши првото востание на [[хусити]]те во [[Прага]] ([[Хуситски војни]]). Тој починал по патот за [[Бохемија]]. Се смета дека најверојатно бил отруен. Рудолф бил погребан во палатската црква во [[Витенберг]]. Во [[19 век]] бил преместен во црквата на дворецот и за време на [[Втората светска војна]] во фамилијарнасемејна гробница.
 
Рудолф III во 1419 година бил наследен од помалиот брат [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]].
 
== Семејство ==
{{S-bef|before=[[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]]}}
{{S-ttl|title=[[Изборно Кнежевство Саксонија|Изборен кнез на Саксонија]]|years=1388–1419}}
{{S-aft|after=[[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]]}}
{{S-end}}
 
 
[[Категорија:Изборни кнезови на Саксонија]]