Разлика помеѓу преработките на „Едноотворни“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Фамилија → Семејство
с
с (Правописна исправка, replaced: Фамилија → Семејство)
| ordo = '''Едноотворни'''
| ordo_authority = C.L. Bonaparte, 1837
| subdivision_ranks = [[ФамилијаСемејство (биологија|Семејства]]
| subdivision =
†&nbsp;[[Kollikodontidae]] (''изумрени'')<br />
 
== Општи карактеристики ==
Како и другите [[цицачи]], едноотворните имаат брз [[метаболизам]], телото им е прекриено со [[влакна]] и младите ги хранат со [[млеко]].
 
Едноотворните одржуваат постојана [[температура]] на [[тело]]то без оглед на околината во која се наоѓаат, иако до неодамна се сметаше дека не е така.
 
== Физиологија ==
Клучна физиолошка разлика меѓу едноотворните и другите [[цицачи]] е што тие (''Monotreme'' значи ''еден отвор'' - на грчки) имаат [[клоака]] (еден отвор за [[репродукција]], [[уринирање]] и [[дефекација]]), како што е случај кај [[влекачи]]те. Другите цицачи имаат посебни отвори: [[вагина]], [[уретра]] и [[анус]].
 
Монотремите носат [[јајце|јајца]] кои женката ги снабдува со хранливи состојки.
 
==Надворешни врски==
* [http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7A4AF8D5C2D9944F8777B12B38724076 Клунарите имаат мистериозен геном] Дневник, 08.05.2008
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Едноотворни| ]]