Разлика помеѓу преработките на „Класична механика“

Одземени 174 бајти ,  пред 3 месеци
Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 4538756 на Bjankuloski06
(#WPWP #WPWPMK)
Ознака: Отповикано
(Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 4538756 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
{{Класична механика}}
[[Датотека:Overshot water wheel schematic.svg|мини|десно|250px|[[Водно тркало]]: водата тече над дрвено [[тркало]]. .]]
 
'''Класична механика''' — дел од [[механика]]та{{ref label|А|а|а}} заснован на [[Њутнови закони|Њутновите закони]] и [[Претворба на Галилеј|принципот на релативност на Галилеј]]. Затоа често се нарекува и „'''Њутнова механика'''“. Другиот дел на механиката е [[Квантна механика|квантната механика]].