Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Германско царство → Германско Царство
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јуни, 1 → јуни 1, ноември, 1 → ноември 1)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Германско царство → Германско Царство)
}}
 
'''Вилхелм II''' ([[герм.]] ''Wilhelm II'', [[27 јануари]] [[1859]] - [[4 јуни]] [[1941]]) бил последниот [[кајзер|цар]] (''Kaiser'') на [[Германско царствоЦарство|Германија]] и последен [[крал на Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Животопис ==