Мем: Разлика помеѓу преработките

Додадени 173 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q978 (translate me))
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Le Gène égoïste - Les mèmes, nouveaux réplicateurs.jpg|мини|229x229пискел|Единица за културни информации]]
 
'''Мем''' е постулирана целина на културни идеи, [[симбол]]и или практики, кои можат да бидат пренесени од еден [[ум]] до друг преку пишување, говор, гестови, ритуали или други имитирачки феномени. Зборот е спој од „ген“ и грчкиот збор ''μιμητισμός'' (/mɪmetɪsmos/) за „нешто имитирано“. Поддржувачите на концептот ги сметаат мемите како културни аналози на гените, во тоа дека се само-копираат и реагираат на селективни притисоци.
 
1.687

уредувања