Разлика помеѓу преработките на „Лондонска кула“

Одземени 5 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: имската католичка → имокатоличката
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: имската католичка → имокатоличката)
 
* [[Хенри VI]] — кој бил убие во затворот на 21 мај 1471 година.
* [[Едвард V]] — заедно со неговиот брат, за кои се смета дека биле убиени во кулата
* [[Томас Мор]] — погубен поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот [[Хенри VIII]] да ја одвои Англиканската Црква од Римската католичкаРимокатоличката црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар<ref>http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/sightsandstories/buildinghistory/tudors.aspx</ref>
* [[Ана Болејн]] — кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1536 година под сомнение за државна измама
* [[Катерина Хауард]] — кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1542 година