Разлика помеѓу преработките на „Муслимани (народ)“

Додадени 150 бајти ,  пред 6 месеци
#WPWPMK
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: = Ислам → = ислам)
(#WPWPMK)
Ознака: Отповикано
 
'''Муслимани''' бил термин во [[СФРЈ]] кој официјално се користел како национален идентитет за [[Јужни Словени|јужнословенските]] [[Ислам|муслимани]]. Муслиманите од 1971 година биле еден од шесте конститутивните народи во [[СФР Југославија]]. По распадот на СФРЈ, Муслиманите го смениле името и денес се нарекуваат [[Бошњаци]]. Сепак, одреден број луѓе на територијата на поранешна Југославија сè уште го користи терминот „Муслимани“.
[[Податотека:Bosnian Muslim Flag.svg|мини|десно|270px|Знаме на Муслиманскиот народ во [[Србија]]]
 
== Денес ==
1.720

уредувања