Разлика помеѓу преработките на „Негидалци“

Додадени 159 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK
(#WPWPMK)
 
[[Податотека:Расселение негидальцев 2010.png|мини|десно|265px|Негидалци во Русија 2010 година]]
'''Негидалци''' ([[руски]]: ''негидальцы'', [[негидалски јазик|негидалски]]: ''элькан бэйэнин'') се [[тунгуски народ]] кој живее во [[Хабаровски крај]] во [[Русија]]. Народот живее покрај реките [[Амгун]] и [[Амур]]. Негидалците зборуваат на негидалски јазик, кој е дел од групата [[тунгуски јазици]] и е сличен со [[евенкиски јазик|евенкискиот]]. Негидалците се по потекло [[Евенки]], кои се населиле покрај напонематите реки, а подоцна се измешале со [[Нивхи]]те, [[Нанајци]]те и [[Улчи]]те. Официјално се сметаат за православни, но во голем дел го зачувале шаманизмот. Според пописот од 2002 година во Русија имало 567 Негидалци, од кои 147 зборуваат на негидалски јазик. Името со кое сами се означуваат значи „локален народ“.
 
1.503

уредувања