Разлика помеѓу преработките на „Јероѓакон“

Додадени 4 бајти ,  пред 3 месеци
ситна поправка
(#WPWP #WPWPMK)
(ситна поправка)
 
[[FileПодатотека:Deacon.svg|thumb|125px|Грб на православен хиеродаконјероѓакон. [[ОрарионОрар]] зад штитотштит и црна [[камилавка]]]]
'''Јероѓакон''' ({{lang-gr| Ἱεροδιάκονος}}) – посветен [[ѓакон]], калуѓер-ѓакон во [[православна црква|православната црква]]<ref>[http://www.makedonski.info/search/јероѓакон Јероѓакон] на ДРМЈ</ref>. Терминот буквално значи „свет служител“ (на Бога).