Ордовик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 186 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе)
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[File:Ordovician 470.svg|thumb|Палеогеографска карта на Земјата во средината на Ордовичар, пред 470 милиони години]]
'''Ордовик''' — [[геолошки период]] и систем од развитокот на [[Земја (планета)|Земјата]], еден од шесте периоди во [[Палеозоик|палеозојската ера]]. Опфаќа 41,2 милиони години, од крајот на камбрискиот период пред 485,4 милиони години до почетокот на [[силур]]скиот период пред 443,8 милиони години. Големиот Ордовик настан на биоразновидноста значително ја зголемил разновидноста на живиот свет. Рибите, првите вистински ’рбетници во светот, продолжиле да се развиваат, а оние со челусти за првпат се појавиле доцна во тој период. Живиот свет допрва започнал да се проширирува на копно. Околу 100 пати повеќе метеорити ја погодиле Земјата годишно за време на ордовик во споредба со денес.
 
1.288

уредувања