Разлика помеѓу преработките на „Енио“

Додадени 10 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија, Старостаро → Старо
(#WPWP #WPWPMK)
с (→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија, Старостаро → Старо)
 
[[Податотека:Image of Enyo the Goddess- 2014-04-16 07-17.jpg|мини|Енио]]
'''Енио''' ({{lang-gr|Ἐνυώ}}, во превод „олицетворение на војната“) е божица на војната од [[грчкатастарогрчката митологија]]. Таа е ќерка на [[Зевс]] и [[Хера]], а жена на [[Арес]], богот на војната, со кого имала син.
 
{{никулец}}