Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Назив и значења: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, Грчка митологија → Старогрчка митологија
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Назив и значења: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, Грчка митологија → Старогрчка митологија)
 
[[Податотека:Kallonis_bay_lesbos.jpg|мини|260 п|десно|Заливот Калонис во јужниот дел на островот]]
[[Податотека:Mytilene.jpg|мини|260 п|десно|Најважна населба на островот, градот [[Митилена]]]]
Во [[ГрчкаСтарогрчка митологија|грчкатастарогрчката митологија]], заштитник на островот исто така се нарекувал „Лезбос“, син на [[Лапити|Лапит]] кој за жена ја зел [[Метимна]]. Зборот [[лезбејка|лезбејски]] се изведува од името на островот. Оваа придавка потекнува од делата на познатата поетеса од Лезбос, [[Сапфа|Сапфо]], во кои е опишана љуботав помеѓу [[жена|жени]].
Жители наи Лезбос се нарекуваат ''Лесвонијани'' (место Лезбијанци) или „по грчки“ ''Лесвиоти''