Разлика помеѓу преработките на „Рог на изобилството“

с
→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија (2), Старостаро → Старо
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Деа → Деја)
с (→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија (2), Старостаро → Старо)
 
'''Рог на изобилството''' или '''корнукопија''' ([[лат.]] ''Cornu Copiae'') е симбол за храна и изобилство кој датира од [[5 век п.н.е.]]. Наречен е и „рогот на Амалтеја“.
 
Во [[грчкастарогрчка митологија|грчкатастарогрчката митологија]], [[коза]]та [[Амалтеја]] го одгледала [[Зевс]] со своето млеко. Подоцна тој му дал моќ на рогот од него да може да извираат секакви богатства. Ова е симбол на разни божества, меѓу кои [[Помона]], [[Фортуна]], [[Бона Деја]] и други кои се прикажани со рогот. Еве како гласи митот:
 
:''Бидејќи не можела да биде постојано покрај него, [[Реја (митологија)|Реја]] уредила кога ќе заплаче <nowiki>[</nowiki>[[Зевс]]<nowiki>]</nowiki> по храна, една прекрасна коза, [[Амалтеја]], да му ги нуди своите бујни боски. Така Зевс растел брзо и станувал силно и здраво дете. Кога еден ден си играл со Амалтеја, тој толку силно ја зграпшил за едниот рог, што ѝ го скршил. Козата започнала тажно да блее: „Меее! Меее!“ Тогаш Зевс многу ја сожалил, па затоа ѝ ветил дека кога ќе го прогони [[Хронос]] од престолот и кога тој ќе стане цар на светот, ќе направи така што скршениот рог на Амалтеја да добие чудотворна сила, имено, од него да течат како од некоја бујна река сите богатства на светот: житото, млекото, медот, почестите, славата и сѐ што е најубаво! Блажен ќе биде тој на кого ќе му припадне тој рог!''“<ref>''Грчки митови: избор, превод и адаптација од грчкиот оригинал'', [[Паскал Гилевски]], Скопје, Силсонс, 2001, стр. 19</ref>