Разлика помеѓу преработките на „Света земја“

Додадени 136 бајти ,  пред 6 месеци
#WPWPMK
с (→‎Светата земја како тема во ументоста: Исправен наслов, replaced: Преводи на книжевни дела од автори → Преводи на литературни дела од автор)
Ознаки: Прелистувач „Автовики“ Рачно отповикување
(#WPWPMK)
[[Податотека:1759 map Holy Land and 12 Tribes.jpg|мини|300п|Мапа на Света земља од 1759 година]]
Поимот '''Света земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; [[арамејски јазик|староарамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Средоземје]]то, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[јудаизмот]], [[христијанство]]то, [[ислам]]от и [[бахаизам|бахаизмот]]. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудаизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
1.585

уредувања